Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Rehberlik ve Psikolojik Destek
Psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışmaları ile öğrencilerin daha okul öncesinden başlayarak liseye kadar, sahip oldukları potansiyel doğrultusunda kendini geliştirmesine ve donanımlı birer insan olarak yaşama hazır olmasına destek olunmaktadır.

Koçaş Eğitim Kurumları, ülkemizin en büyük ve donanımlı psikolojik danışmanlık ve rehberlik ekiplerinden birine sahiptir. Bu ekip tarafından hazırlanan gelişimsel ve önleyici esaslı psikolojik danışmanlık ve rehberlik programı, sadece öğrencilere değil, öğrencilerin yaşamında etkili olan herkese yöneliktir. Bu sistem öğrenciler, veliler ve öğretmenlere uzman destek sunmakta ve onlara akademik, sosyal ve duygusal yönden destek olmaktadır.


Öğrenci Tanıma Çalışmaları
Okulumuz her sınıf seviyesi için farklı yapılandırdığı bir sistem içinde, her öğrencisini tanıma iddiasındadır. Öğrencileri yakından tanımaya yönelik bu faaliyet kapsamında, öğrencilerin sağlıklı gelişimleri açısından güçlü oldukları ya da eksik kaldıkları ve desteklenmesi gereken yönleri tespit edilmektedir. Okula yeni katılan öğrencilerin okula uyum sürecinde de öğrencilerin doğru yönlendirilmesi açısından bu çalışmalar yararlı olmaktadır.

Okula Uyum Çalışmaları
Okulumuza yeni kayıt yaptıran öğrenciler için, okulun tanıtılmasını ve diğer öğrencilerle tanışma ve kaynaştırma aktivitelerini kapsayan bir çalışma yapılmaktadır. Ara sınıflara başka okullardan geçiş yaparak gelen yeni öğrenciler için de okul yönetimi, ilk bir ay içinde mutlaka onları tanımak için birebir görüşmeler yapmaktadır. Öğrenci aileleri de bu çerçevede bilgilendirilmektedir. Bu çalışmada önemli olan, öğrencilerin okulu tanıması ve sevmesidir.

Seminer Çalışmaları
Koçaş Eğitim Kurumları, öğrencilerin eğitimi kadar anne ve babaların bilinçlenmesi yönünde de çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerin eğitimsel, mesleki ve bireysel gelişimlerini sağlamak için anne ve babalara takınmaları gereken tutumlar konusunda, çocuklarını mesleki yönlendirme konusunda ve çocuklarının sorumluluk bilinci ile yetişmeleri konusunda uzmanların katıldığı bilgilendirici seminerler düzenlemektedir.

Sınav Danışmanlığı Çalışmaları
Okulumuz, öğrencilerin sınav stresi ile başetmeleri ve ulusal sınavlara hazırlanma aşamasında onların duygusal ve zihinsel yönden rahat olmaları için sınav danışmanlığı hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda sınav sistemleri açıklanmakta, endişeleri gidermeye yönelik motivasyon arttırıcı yöntemler anlatılmakta, öğrenciye uygun çalışma yöntemleri tespit edilmekte ve hedef belirleme konusunda destek olunmaktadır. Öğrenciler sonuç olarak sınavlara “savulun” diyebilmelidir.