Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Rehberlik ve Psikolojik Destek
Öğrencilerin gelişim göstermesinde, okul yönetimi, öğretmen ve aile üçlüsünün göstereceği uyum son derece önemlidir. Okulumuzun Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü, öğrencilere yönelik olarak, bu uyum çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmaların bir anlamda takım çalışması şeklinde, dinamik bir yapıda ve düzenli bir şekilde sürüdürülmesi gerekmektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, öğrencileri tanımak için çeşitli teknikler kullanmaktadır. Öğrencinin ailesinden, öğretmenlerinden, okul yönetiminden ve öğrencinin kendisinden alınan bilgiler doğrultusunda bu çalışmalar yürütülmekte ve öğrencilere bilgilendirme, yönlendirme, destek verme ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Bu çalışmalar duruma göre birebir olabileceği gibi grup çalışmaları şeklinde de yapılabilir. Gerekli durumlarda okul dışından uzman desteği de alınabilir. Uzman desteği alınacaksa durum öğrencinin ailesi ve okul yönetimine bildirilir ve uzmanla işbirliği yapılarak gelişmeler takip edilir.

Oryantasyon Çalışmaları
Oryantasyon çalışmaları, okulumuza yeni başlayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Okulumuzdaki rehberlik görevlileri, bu öğrencileri karşılar ve bir program içinde öğrencinin okul kültürüne, arkadaş grubuna ve uygulanan eğitim programına uyum göstermesi sağlanır. Oryantasyon süreci boyunca, rehberlik görevlisi ile danışman öğretmen işbirliği içinde çalışırlar.

YGS-LYS Denemeleri Değerlendirme Çalışmaları
Öğrencilerin algılama ve öğrenme yetenekleri aynı değildir. Buna bağlı olarak öğrencilerin öğrenme ve ders çalışma yöntemleri de aynı değildir. Önemli olan öğrencilerin kendilerini tanıması ve kendileri için en uygun yöntemi yakalamasıdır. Bu gerçekleştiği takdirde akademik başarı elde edilebilir.

Okulumuz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, 12. sınıf öğrenciler ile birebir görüşmeler yapmaktadır. Bu görüşmelerde birçok nokta sorgulanmaktadır. Gelecek ile ilgili planları nedir? Üniversiteye giriş sınavlarında hangi puanı hedeflemektedir? Deneme sınavlarında hangi hataları yapmıştır? Bu hatalar neden olmuştur? Sınavlara nasıl hazırlanmaktadır? Çalışma yöntemleri nedir? Bütün bu sorular bir form haline getirilmiştir ve bu form, rehberlik görevlileri ile öğrenciler tarafından birlikte doldurulur. Böyle bir sistem ile öğrenciler kontrol altına alınmış olmaktadır.

Yaklaşık yarım saat süren bu görüşmeler ile öğrenciler, ders çalışma ve sınava hazırlanma yöntemlerini ve eksik yönlerini sorgulama şansı bulmuş olmaktadır. Öğrencilerin yaptıkları yanlışlar en fazla şu noktalarda olmaktadır: günlük, haftalık ve aylık konu tekrarları yapılmamaktadır. Yatakta, salonda, televizyon karşısında veya müzik dinleyerek, yani elverişli olmayan ortamlarda ders çalışılmaktadır. Çalışma için bir plan yapılmamaktadır. Çalışılması gereken zaman çok kolay bir şekilde ertelenmektedir. Hangi derslerin nasıl çalışılması gerektiği bilinmemektedir. Test soruları dikkatli okunmamakta, hergün belli sayıda soru çözülmemekte, test sonrası sonuçlar kontrol edilmemektedir.

Öğrencilerin bir sıkıntısı da deneme sınavlarına tam olarak konsantre olamamalarıdır. Böyle olunca sınav süresi doğru kullanılmamaktadır. Sınavda zaman planlaması açısından önemli olan hangi konudan başlamaları gerektiği konusuna önem verilmemektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nün öğrenciler ile yaptığı görüşmeler, öğrencilerin, yaptıkları yanlışları anlamaları ve bu yanlışları nasıl düzelteceklerini öğrenmeleri açısında son derece yararlıdır. Bu görüşmeler yıl boyunca sürdürülmektedir.

Yapılan görüşmelerde üzerinde durulan konular şunlardır:

Öğrencinin psiko-sosyal gelişimi açısından,
 • Özgüveni nasıl yükseltilebilir?
 • Kişisel sorunlarını çözme becerisi nasıl geliştirilebilir?
 • Sorumluluk alma duygusu nasıl geliştirilebilir?
 • Kendini tanıma yeteneği nasıl geliştirilebilir?
 • Karşısındaki kişiyi anlama becerisi nasıl geliştirilebilir?
 • Kendini ifade etme becerisi nasıl geliştirilebilir?
Öğrencinin akademik gelişimi açısından,
 • Eğitimdeki başarısı, yetenekleri ile orantılı olarak en üst seviyede nasıl geliştirilebilir?
 • Eğitimdeki başarısını engelleyen faktörlerle başa çıkma becerisi nasıl geliştirilebilir?
Öğrencinin kariyer gelişimi açısından,
 • Yeteneklerine bağlı olarak farkındalık seviyesi nasıl geliştirilebilir?
 • Kariyerine yön verecek olan bilgi birikimi nasıl geliştirilebilir?
 • Geleceği ve kariyeri ile ilgili olarak karar verme gücü nasıl geliştirilebilir?